Obywatelskie czujniki zanieczyszczenia powietrza ze Stuttgartu – relacja

W minioną środę mieliśmy okazję gościć Lukasa Mocka z OK Lab Stuttgart, który zaprezentował nam projekt czujników zanieczyszczenia powietrza. Lukas jest odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój projektu luftdaten.info. Ma wykształcenie mechatroniczne i doświadczenie w pracy jako inżynier ds. produkcji. Rozwija także społeczność skupioną wokół inicjatywy positiveblockchain.io, która zbiera przykłady wykorzystania technologii blockchain w celach społecznych.

Niewielka grupa lokalnych aktywistów stworzyła sieć czujników powietrza, które każdy może samodzielnie wykonać w domu (DIY). Dziś mapa pomiarów z czujników pokrywa sporą część Niemiec (jeden z nich znajduje się w okolicach Wejherowa). Projekt skalowany jest do Bułgarii (airbg.net), Holandii i innych części świata. 

Jak zapewnia twórca, stworzenie takiego czujnika oraz zainstalowanie oprogramowania (nie musisz programować) jest bardzo proste. Na stronie lufdaten.info opisuje co dokładnie kupić (maksymalny koszt to 30 euro) oraz krok po kroku pokazuje jak stworzyć czujnik smogu. Lukas zapowiedział, że lada dzień ukaże się spolszczona wersja strony. 

Nasz gość oprócz tworzeniu czujników smogu opowiadał również o założeniach otwartości kodu i danych aplikacji oraz o tym jak z małej grupy aktywistów, projekt rozrósł się do bardzo dużego dzieła. Obecnie Lukas jest w Polsce i opowiada jak można dołączyć do inicjatywy. Szczegóły konferencji w Warszawie znajdziecie tutaj

Czujniki smogu DIY – prezentacja Lukasa Mocka