Jak zmieniają się miasta bez kierowców? – relacja z marcowego spotkania Civic Hub

W miniony wtorek (20.03.2018 r.) w Strefie Inspiracji w gdańskim CITY Meble odbyło się kolejne spotkanie Civic Hub. Podczas marcowego spotkania przedstawiliśmy 3 prezentacje o autonomicznych pojazdach, po których już tradycyjnie odbyły się kuluarowe rozmowy na ten temat.

Pierwsi na scenie pojawili się Tomek oraz Andrzej, którzy pokazali nam jak zmieniają się miasta bez kierowców. Wprowadzili nas w zagadnienia związane z działem pojazdów autonomicznych oraz w jaki sposób owe pojazdy “widzą” świat i jakie decyzje podejmują.

Oto jak autonomiczne pojazdy wykrywają otoczenie (trasa GUMed – CITY Meble):

Prezentacja Tomka i Andrzeja:

 

Z kolei Piotr Smolnicki architekt-urbanista, doktorant na Politechnice Gdańskiej, opowiedział nam, jaki wpływ na metropolie będą miały autonomiczne pojazdy. Na podstawie danych, które zebrał twierdzi, że do 2030 roku na drogach będzie blisko 80% pojazdów współdzielonych oraz autonomicznych.

Prezentacja Piotra:

 

Następna na scenie pojawiła się Magdalena Szymańska, która na co dzień pracuje w Referacie Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdzie realizuje projekty z obszaru mobilności. Opowiedziała nam o projekcie SOHJOA Baltic, w ramach którego w Gdańsku opracowany zostanie plan obsługi autonomicznego transportu tzw. „ostatniej mili” dla obszaru Morza Bałtyckiego już w przyszłym roku.
 

Prezentacja Magdy:

 
 
 Poniżej galeria zdjęć, którą wykonał dla nas Rafał Nitychoruk / www.zaduzoslow.pl:
 
 Więcej o autonomicznych pojazdach możecie usłyszeć w podcaście Tomka Nadolnego, do którego odsyłamy.
  1.  Pojazdy autonomiczne w miastach bliżej i szybciej niż się nam wydaje. Bloomberg i Aspen zapowiadają transportową rewolucję. https://openity.pl/pojazdy-autonomiczne-w-miastach-blizej-i-szybciej-niz-sie-wydaje-bloomberg-i-aspen-zapowiadaja-transportowa-rewolucje/
  2. Automated Vehicles VS Miasta – co z tego wyniknie? https://openity.pl/automated-vehicles-vs-miasta-co-z-tego-wyniknie/