Dane szeroko otwarte. Informacja gospodarcza: pełne zanurzenie.

20. lutego o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie Civic Hub (pamiętajcie, że tym razem widzimy się w CITY Meble, szczegóły tutaj). Tym razem tematem przewodnim będą otwarte dane.

Arek Hajduk, współzałożyciel i prezes Transparent Data – zwinnej firmy technologicznej skupiającej się na obszarze informacji gospodarczej – opowie o tym jak pracuje się z otwartymi danymi na co dzień. Od niemal 5 lat Arek z zespołem przeszli wiele lekcji: jak podejść do otwartych danych, z jakimi barierami i wyzwaniami trzeba się mierzyć, jak można otwarte dane wykorzystać, kiedy dane nic nie dają, itd. Będą historie z codziennej pracy w poznańskim biurze Transparent Data, jak i doświadczenia międzynarodowe różnych organizacji. Praktycznie, konkretnie, bez ściemy – o komercyjnym wykorzystaniu otwartych danych.

Następnie Jakub Marchwiński opowie o (i przede wszystkim zaprezentuje w praktyce) pracy z otwartymi danymi ZTM.

„Rok otwartych danych – czyli kto i jak używa danych ZTM”
Podczas anty-prezentacji (zero slajdów, dużo danych wprost z produkcji) zaprezentuje jak wykorzystywane są otwarte dane ZTM, jak zorganizowany jest proces przekazywania danych, jakie są ograniczenia i wyzwania, czyli jak od technicznej strony może wyglądać implementacja otwartych danych.

Jakub Marchwiski pisze o sobie:
Programista od kilkunastu lat, architekt od kilku, analityk czasami, konsultant jak trzeba, manager z wyboru, trener z zamiłowania, wannabe entrepreneur z marzeń, lider Java User Group w Gdańsku. Jest spora szansa, że nic z tego nie robię dobrze, ale próbuję… i wyciągam wnioski z porażek. Od kilku lat związany z BetterSolutions w Gdańsku, startupem w branży.

Z kolei Cyryl Sochacki z FabLab Gdańsk zaprezentuje swój pomysł na budowę systemu zwiększającego bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, na który składać się będą zarówno inteligentne przejścia i przejazdy, ale i infrastruktura, która pozwoli na budowę miejskiej sieci IoT dla rosnącej liczby czujników – od smogu, po liczniki ruchu.

Ostatnim punktem spotkania będzie prezentacja systemu do planowania transportu publicznego, które udało nam się przygotować we współpracy z amerykańskim Remixem. Będziecie mogli zobaczyć jak wyglądają dane z Gdańska w systemie, z którego korzysta ponad 250 miast na całym świecie w tym Auckland, Honolulu czy Tampa. 

Więcej informacji na temat Remix można znaleźć zarówno na ich stronie: www.remix.com jak i na blogu Tomka.

Tradycyjnie na uczestników spotkania czekać będzie poczęstunek.

Więcej szczegółów znajdziecie na naszym Facebooku oraz Meetup.