Blockchain i algorytmy zaufania – relacja z kwietniowego spotkania Civic Hub

Podczas kwietniowego spotkania Civic Hub w Olivia Business Centre gościliśmy profesora Feng Hao z Uniwersytetu w Newcastle, który jest ekspertem z zakresu cybersecurity, kryptografii, autorem licznych publikacji i książek, a jednocześnie koordynatorem projektu European Research Council „Towards next generation e-voting”.

Opowiedział nam o wykorzystaniu platform E2E (tzw. weryfikowalnych end-to-end), które pozwalają na budowę bezpieczniejszych i transparentnych systemów do głosowania.

Dowiedzieliśmy się, że platformy E2E pozwalają stworzyć platformę, gdzie każdy głosujący ma szansę zweryfikować zarówno swój głos jak i poprawność wyników całego procesu wyborczego.  

Feng zaskakiwał nas ciekawostkami choćby takimi, że w Estonii w 2007 roku odbyły się pierwsze internetowe wybory, a 2 lata temu 30% mieszkańców tego kraju skorzystało z możliwości głosowania za pośrednictwem internetu.

Nasz gość zaprezentował mapę, która pokazuje, jak odbywają się głosowania na całym świecie.

Profesor Hao dowodził, że modele głosowania oparte na Blockchain, w których dane są rozproszone, zdecentralizowane, są w stanie zapewnić bezpieczeństwo przebiegu głosowania. Pomysł głosowania za pomocą urządzenia elektronicznego wciąż budzi nieufność; wszak maszyny bywają zawodne, można je zhackować, ulegają awariom. Technologia Blockchain oparta jest na zakodowanej strukturze krypotograficznej, co w praktyce oznacza, że działa bez centrali i jest bezpieczna.

 

W największym skrócie oraz upraszczając w czasie głosowania każdy uprawniony do oddania głosu będzie mógł zarejestrować się używając indywidualnego numeru, podpisu cyfrowego.

Oddanie głosu odbywa się w dwóch etapach.

Najpierw dokonujemy wyboru, by w drugim etapie potwierdzić lub odrzucić go.

Potwierdzając wybór, zakończymy głosowanie otrzymując potwierdzenie w formie papierowego paragonu, na którym znajduje się zakodowana informacja o użytkowniku oraz wyborze z numerem seryjnym karty do głosowania.

Jeżeli wyborca anuluje swój głos, urządzenie zapisze wybór w postaci zwykłego tekstu, a następnie pojawi się paragon używający inny kryptogram i podpis cyfrowe. Został tym samym oddany głos nieważny, który nie będzie liczony w całkowitej liczbie głosów.

Po oddaniu głosu wyborca ma prawo zweryfikować, czy jego głos został włączony do systemu sumowania, sprawdzając paragon z danymi publikowanymi na tablicy ogłoszeń.

 

Po części oficjalnej uczestnicy mogli podzielić się swoimi uwagami w mniej formalnych grupach, jak również zadać gościowi dodatkowe pytanie.

Sam profesor Hao był pozytywnie zaskoczony naszą organizacją.

Poniżej galeria zdjęć, którą wykonał dla nas Rafał Nitychoruk / www.zaduzoslow.pl:

 

Partnerem wydarzenia byli Olivia Business Centre oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot http://www.metropoliagdansk.pl/